תשעה באב

אגדת חורבן

למי אכפת שחרב הבית? הרי חלפו מאז אלפיים שנה. הלכנו וחזרנו, התבוללנו ונפרדנו, נרצחנו ונולדנו. ועכשיו אנחנו כאן, מנפנפים בגאון דגל כחול-לבן; בנויים לתפארת מבחוץ, שבורים לרסיסים מבפנים. אנחנו העם הכי אחי. לטוב ולרע. הכי אומת הייטק, הכי צבא חזק, הכי נוכלים, הכי שורדים, הכי שבט אחים ואחיות.

אז מה יש לנו לבכות על החורבן? אולי כי הוא עדיין כאן. מפריד, חותך, מסכסך; קורע אותנו להמון פיסות מגזרים. משכיח מאיתנו שאנחנו אחים. מדינת ישראל, שהוקמה על בסיס ערבות הדדית בין חמולות שונות, הולכת ומתפלגת לשבטים עוינים ששונאים לחינם, לקבוצות של אדישים שאוכלים בחינם זה לזה את שמחת החיים. אובדן מוחלט של אמון. אפס אכפתיות. חורבן חברתי.

במצבנו העגום יש לנו להתאבל על דבר אחד: על הרשלנות שלנו. על הקלות הבלתי נסבלת שבה אנחנו נכנעים. לא לאויבים החיצוניים בגבולות ולא לאנטישמים בקרב האומות, אלא דווקא לאויבים מבית, למחבל הזה שמתגורר אצלנו בפנים – האגו שלנו, שמסית ומקטרג, מרחיק ומפלג. מולו אנחנו רפויים, כנועים, עבדים.

אין מה להרחיב על תחושת הדחיפות, אין מה לפרוט על מיתרי הכאב. "כל יום שלא קם בית המקדש כאילו נחרב". ולא מדובר על מבנה עתיק עשוי אבנים, אלא על "בית המקדש" – הרגשה רוחנית שבה כולנו מרגישים "כאיש אחד בלב אחד". מחוברים ברשת פנימית הקושרת אותנו כמו משפחה אחת גדולה, ובה כל ישראלי מזדהה עם הרגשת הזולת – משתתף בשמחתו וכואב את כאבו.

לכן הניחו את הממחטות, כי אין באמת על מה לשבת ולבכות, אלא יש חובה לקום, להתחבר ולשקם. וכאשר נאחד את הלבבות שלנו ללב אחד, נוכל בקלות להפוך את ימי האבל לימי שמחה, את הצרה לנחמה, את ט' באב הנורא לט"ו באב, חג של אהבה.

אגדת חורבן

סרטונים

תוכניות

תמונה של ספר ״ישראלים - מסע אל לב האומה״

ישראלים - מסע אל לב האומה

ספר מהפכני שהוא מסע אל שורשי האומה הישראלית, מסע החושף את ייעודו המקורי של עם ישראל

לרכישה
ישראלים -  מסע אל לב האומה

ישראלים - מסע אל לב האומה

ספר מהפכני שהוא מסע אל שורשי האומה הישראלית, מסע החושף את ייעודו המקורי של עם ישראל

לרכישה
ישראל הנסתרת

ישראל הנסתרת

מה סוד הקסם של ארץ ישראל ?מה הופך את פיסת האדמה הזאת למוקד משיכה בן אלפי שנים? האם נקודת ציון גיאוגרפית ארצית כלשהי יכולה להיות גם מוקד כוח רוחני מעבר לעולם הזה?

לרכישה
ציוני דרך

ציוני דרך

אחרי שנים רבות של לימוד על פנימיות החגים לפי חכמת הקבלה, מצאנו לנכון לקבץ ולכרוך יחד את קטעי המקור הנבחרים בנושא

לרכישה
קורס חגי ישראל בראי הקבלה

קורס חגי ישראל בראי הקבלה

לחגים שכולנו אוהבים יש משמעות רבה ועמוקה יותר מכפי שרובנו מכירים. בקורס זה נגלה יחד מהו ההסבר הקבלי לחגי ישראל. הקורס אינו מחייב ידע מקדים בקבלה.

לחצו לפרטים
הספר "ימים טובים"

הספר "ימים טובים"

השנה שולחים לקרובים ספר במארז חגיגי. מתנה מקורית לנשמה, שתיזכר בחיוך כל השנה!

הזמינו עכשיו

סיפורים

"עומק השנאה הרי הוא עומק האהבה. ואם נחרבנו, ונחרב העולם עימנו, על ידי שנאת חינם, נשוב להיבנות, והעולם עימנו ייבנה, על ידי אהבת חינם".

הרב קוק
vector-graphics-flying-letter-on-3-colored-baloons
תודה על ההרשמה!
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

חגי עם ישראל לפי חכמת הקבלה

מהם חגי ישראל על פי חכמת הקבלה, מה הם מציינים בהתפתחות הרוחנית של האדם ומדוע הם נחשבים כהזדמנות לגדילה רוחנית ולזמן להיות ביחד?

הסיפור שלנו

אנחנו קבוצת אנשים מקשת רחבה ומגוונת של החברה האנושית. חברים ב"קבלה לעם" – תנועה בינלאומית שבמסגרתה אנו לומדים את חכמת הקבלה – השיטה לחיבור בין בני האדם מעל הבדלי מין, גזע, דת ושפה.

כל אחד מאיתנו התחיל את דרכו כששאל שאלות על מהות החיים ומשמעותם, שאלות שהובילו אותו אל לימוד חכמת הקבלה. יחד שאבנו, ועודנו שואבים, את השראתנו מאחד מענקי הרוח של העם היהודי, הרב יהודה אשלג, גדול חכמי הקבלה של המאה העשרים, הידוע בכינויו "בעל הסולם" על שם פירוש "הסולם" שכתב לספר הזוהר.

המשך הסיפור
לאתר ״קבלה לעם״

מה שמדביק בינינו זה הרצון המשותף לבנות חברה טובה יותר, עתיד טוב יותר, על פי עצות המקובלים. דרכם אנחנו לומדים להתבונן על המציאות מנקודת מבט הרמונית, ורוכשים יכולת להתקשר זה עם זה מעל כל ההבדלים.

בעזרתם ברור לנו שתכלית האנושות היא אחדות חובקת עולם, כי רק מתוך אחדות יכול כל אדם לקבל הזדמנות להביא את חייו לנקודת המימוש הגבוהה ביותר עבורו, ולחיות חיים מאושרים ומלאי משמעות. רק כך כל אדם יבנה קשרים טובים שישפיעו לטובה על כל מעגלי חייו ויספקו לו הבנה משמעותית על החיים.  

עיקר הפעילות שלנו היא בקרב החברה הישראלית המפולגת. שם אנחנו שואפים ליצור אווירה של חום ואחווה, שייכות וביטחון, איזון וערבות הדדית. מחוץ לישראל, הפעילות מתמקדת בעיקר במתן מענה הולם כנגד האנטישמיות שממנה סובלים יהודי העולם, וחכמת הקבלה עומדת כחומה בצורה כנגד כל שונאי ישראל.

אנו מאמינים כי שימוש בחשיבה פלורליסטית ופתוחה, תוך התבססות על החכמה העתיקה, ישמשו כסירה שעליה נחתור כולנו יחד לעולם טוב יותר. ומכל הלב, אנחנו מזמינים אתכם להצטרף ולכתוב יחד את הפרק הבא בהיסטוריה של עם ישראל.

* התוכן מבוסס על שיחות המועברות על ידי הרב ד"ר מיכאל לייטמן, והוא נכתב ונערך בידי תלמידיו.